Moja kariera w Axxiome

Łukasz (Solution Architect)

W trakcie studiów i zaraz po ich ukończeniu zajmowałem się różnymi rzeczami, w większości przypadków była to praca na umowę zlecenie (najczęściej w zakresie projektowania i programowania układów scalonych). Ciągle jednak brakowało mi tego „czegoś” co powoduje, że człowiek wykonuje swój zawód chętnie i praca przynosi mu satysfakcję.

Do branży konsultingowej trafiłem trochę przez przypadek, chciałem spróbować czegoś nowego – i tak już zostało do tej pory. Konsultantem jestem od 11 lat, z czego 8-my rok pracuję w firmie Axxiome. Od razu trafiłem do dużego projektu, prowadzonego na zlecenie niemieckiej firmy ubezpieczeniowej AOK. Początkowo zajmowałem się w nim zagadnieniami związanymi z przydzielaniem osobom ubezpieczonym tzw. numeru ubezpieczenia (odpowiednik naszego numeru PESEL), nieco później trafiłem do teamu opracowującego narzędzia do migracji danych podczas wdrażania nowego systemu. Niedługo potem zostałem kierownikiem tego podprojektu i właśnie z tematem migracji danych jestem najmocniej związany do dziś. Poza rozwojem w ramach struktur projektowych otrzymałem możliwość bezpośredniego wywierania wpływu na sposób zarządzania firmą. Od 2 lat zarządzam własnym zespołem i jako manager biorę udział w inicjatywach, które mają realny wpływ na kulturę firmy.

Najbardziej w Axxiome podoba się mi się to, że nie jest wielką korporacją, w której rządzą wszelkiego rodzaju formalizmy, a szefa widzi sie tylko na zdjęciach. Tutaj panuje zdecydowanie bardziej przyjazna atmosfera, w której dobrze się czuję. Poza tym praca w Axxiome oznacza dla mnie możliwość uczestnictwa w wielu prestiżowych projektach na całym świecie i – co za tym idzie – zdobycia dużego doświadczenia zawodowego.

Paweł (Solution Architect)

Z wykształcenia jestem matematykiem. Jeszcze w trakcie studiów zajmowałem się zawodowo programowaniem w języku Java. Z chwilą uzyskania dyplomu rozpocząłem – za namową znajomego – pracę w firmie konsultingowej.

Początek mojej „dorosłej” kariery zawodowej to niespełna roczna przygoda z firmą zajmującą się portalami internetowymi.
Od 17 lat pracuję dla firm konsultingowych, specjalizujących się we wdrożeniach SAP. Zaczynałem od stanowiska Junior Consultant, osiągając obecnie stanowisko Solution Architect. W prowadzonych przez nas projektach jestem odpowiedzialny za duże podprojekty, tworzenie specyfikacji technicznych, kieruję kilkuosobowymi zespołami programistów.

W Axxiome Polska (dawniej FS Technology) pracuję od samego początku istnienia tej firmy – początkowo zajmowałem stanowisko Konsultanta, po dwóch latach awansowałem na pozycję seniorską. Aktualnie piastuję stanowisko Architekta oraz jestem managerem odpowiedzialnym za dużą grupę pracowników składającą się z kilku zespołów. Staram się jak najlepiej dzielić się moją wiedzą i doświadczeniem z szefami podległych mi zespołów.

Praca w Axxiome daje mi satysfakcję na wielu polach. Mowa tu nie tylko o sferze finansowej, równie ważna (jeżeli nie ważniejsza) jest dla mnie przyjemność, jaką daje mi wykonywanie mojej pracy. Ogromny wpływ mają na to ludzie, z którymi dane jest mi współpracować od lat w naszych wspólnych projektach.

Ula (Senior Technical Consultant Application Support)

Po trzecim roku studiów informatycznych trafiłam na miesięczne praktyki do działu Software w Kolonii. Organizacja i panująca w firmie atmosfera bardzo mi się spodobały, więc po powrocie z praktyk na czwartym roku postanowiłam ubiegać się o pracę w polskim oddziale firmy.

Dzięki przygotowanym przez pracowników Axxiome kursom i ćwiczeniom, oraz ich chęci dzielenia się zdobytą wiedzą, mogłam szybko wdrożyć się w podstawy SAP-a i zacząć pisać pierwsze programy. Początkowo współpracowałam z Axxiome na zasadzie płatnego stażu, dzięki któremu mogłam pogodzić pracę i studia dzienne, a na ostatnim semestrze przeszłam na umowę o pracę na czas nieokreślony. Obecnie po 7 latach pracuję już na stanowisku Senior Technical Consultant i od tego roku opiekuję się własnym zespołem. Poza projektami skierowanymi do klienta zewnętrznego uczestniczę także w międzynarodowych inicjatywach wspierających rozwój i motywację pracowników.

W Axxiome podoba mi się przede wszystkim różnorodność wykonywanych przeze mnie zadań, dzięki którym stale mogę się rozwijać, zdobywając doświadczenie i dążąc do wspięcia się na kolejny szczebel ścieżki kariery. Firma inwestuje w nas, daje możliwość uczestnictwa w kursach językowych oraz rozmaitych szkoleniach technicznych, biznesowych i „miękkich” – w kraju oraz za granicą.

Grzegorz (Solution Architect)

Choć jestem z wykształcenia informatykiem, do branży konsultingowej trafiłem dopiero ładnych kilka lat po studiach – wcześniej próbowałem sił w różnych, nieraz dosyć egzotycznych, jak na programistę, branżach (m.in. w prasie specjalistycznej). Nigdy jednak nie straciłem zupełnie kontaktu z zawodem i po kilku latach prób i zawodowych poszukiwań zdecydowałem się rozpocząć karierę konsultanta technicznego SAP.

Programowaniem w ABAP-ie zajmuję się od blisko 14 lat. Na początku mojej przygody z SAP przeszedłem dość solidny chrzest bojowy w różnorodnych projektach (w tak odmiennych branżach jak energetyczna, telekomunikacyjna, samochodowa czy chemiczna) dotyczących różnych modułów funkcjonalnych (MM, PP, PM, SD, FI, RE) . Z czasem jednak moje preferencje oraz umiejętności zawodowe nabierały określonego kształtu i od prawie 12 lat koncentruję się na obszarze ubezpieczeniowo-bankowym.

Na takim wyborze zaważyła głównie specyfika branży, polegająca w dużej mierze na tworzeniu całkowicie nowych rozwiązań. Lubię wyzwania, w związku, z czym odpowiada mi projektowanie nowych aplikacji od podstaw i zmaganie się z trudnościami na wszystkich etapach cyklu produkcji oprogramowania (od fazy koncepcji, poprzez realizację, aż po testy i wdrożenia u klientów końcowych). Nie bez znaczenia dla mnie jest również możliwość uczestnictwa w naprawdę dużych projektach, gdzie można z powodzeniem nie tylko pogłębiać wiedzę stricte techniczną, ale również doskonalić – jakże przydatne w codziennym i zawodowym życiu – umiejętności interpersonalne. Odpowiada mi wąska specjalizacja, która pozwala skoncentrować się w stu procentach na wyznaczonych zadaniach i jakości ich wykonania.

Jak wszystko, również praca w takiej firmie jak Axxiome ma swoje jasne i ciemne strony. Nie jest to z całą pewnością zawód dla osoby, która nie jest w stanie zaakceptować częstych podróży (wliczając w to tłok na lotniskach, turbulencje w samolotach i korki na autostradach) oraz codziennych zmagań z – bardzo często opornym – „materiałem ludzkim”. Ja również jestem czasem znużony życiem na walizkach i problemami projektowymi, które przekładają się w mniejszym lub większym stopniu na życie osobiste. Dlaczego zatem po tylu latach spędzonych w większości poza domem ciągle jeszcze mam siłę i ochotę spakować bagaż i ruszyć w trasę? Myślę, że głównie dla satysfakcji, jaką daje tworzenie czegoś nowego i unikatowego, czegoś, co przyda się w codziennej pracy tysiącom innych ludzi. Niezwykle sobie też cenię miłą i luźną atmosferę, z jaką spotykam się w biurze Axxiome i w naszych wspólnych projektach, zupełny brak korporacyjnego drylu i swobodę wyboru (rzecz jasna, w granicach rozsądku) pod każdym niemal względem.

Ania (Junior Developer Support Application)

W Axxiome pracuję od roku, początkowo, będąc na drugim roku studiów, trafiłam na staż ABAP Developer, gdzie miałam możliwość poznania środowiska pracy. Obecnie jestem w projekcie i mogę w praktyce wykorzystać nabyte umiejętności. Wdrożenie się do branży SAPa może wydawać się trudne ze względu na brak kierunkowych przedmiotów na uczelni, jednakże firma umożliwiła mi poznanie SAP’a od podstaw.

Praca daje mi dużo satysfkacji, cały czas mam styczność z nowymi technologiami, a przejrzysta ścieżka kariery zachęca do dalszego samokształcenia się. Dzięki elastycznym godzinom pracy, mogę połączyć ją ze studiami. Po obronieniu tytułu inżyniera chciałabym zacząć latać jako konsultant.

Piotr (Product Engineer)

Przez prawie dwa lata pracowałem we Wrocławiu jako programista, w innej firmie. Około pół roku mieszkałem na miejscu, ale resztę z tego czasu dojeżdżałem z Opola, co niestety w końcu okazało się zbyt męczące i musiałem wybrać między Opolem a Wrocławiem. Wbrew temu co mogłoby się wszystkim wydawać wybrałem Opole. Szczęśliwie dla mnie (i napewno dla Axxiome….) Axxiome przygotowywało sie do otwarcia biura w Opolu. Miał to być oddział zajmujący się nowymi technologiami i współpracujący z innymi oddziałami firmy na całym świecie, co od razu przykuło moja uwagę i zainspirowało mnie do aplikowania na stanowisko programisty Java. Po kilku miłych rozmowach telefonicznych i odwiedzinach w biurze we Wrocławiu doszliśmy do porozumienia i zostałem jednym z pierwszych pracowników wkrótce otwaranego biura w Opolu.

Właśnie mija okolo 1.5 roku od otwarcia biura i ciężko nie zauważyć jak wiele w przeciągu tego czasu sie zmieniło. Zespół w Opolu powiększył sie dwukrotnie i powiększamy powierzchnie biurową, żeby pomieścić przyszłych kolegów i koleżanki. Razem z moim zespołem, przy współpracy ze specjalistami z każdego zakątka świata tworzymy pierwszy produkt dla firmy w technologii Java. Korzystamy z nowych technologii, pracujemy w luźnej atmosferze i nierzadko przy wsparciu firmy organizujemy spotkania integracyjne :).

Największe z zalet firmy, w moim odczuciu, to bardzo indywidualne podejście do każdego z pracowników (bardzo ludzkie podejście). Nastawienie na rozwój oraz pozyskiwanie ciekawych technologicznie projektów niezależnie od tego, gdzie klient się znajduje. Firma otwiera przed każdym z pracowników wiele ścieżek rozwoju i chętnie pomaga w osiąganiu kolejnych zawodowych sukcesów.